Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Mida tuleks kiirelt teha?

Varsti on käes märts. Eriolukorra algusest saab mööda juba aasta. Nii mõnedki inimesed on olnud tööturult eemal juba aasta. Kõige kriitilisemad kuud on veel ees.
Toidupank on kinnitanud juba eelmise aasta lõpust, et abivajajaid tuleb muudkui juurde. Peredel, kellel töötuks on jäänud mõlemad vanemad, on tagavarad kokku kuivanud - keldrisse varutu kahaneb, töötukassa toetus lõpeb ning säästudki on ära kasutatud. Ilma erilise ettevalmistuseta inimestel pole väljavaateid ka koheselt tööd leida kui olukord normaliseeruma hakkab.

Mõned ideed mida saab kohe teha?
1. Tuleb pikendada ajutiselt töötukindlustushüvitiste väljamaksete aega - kolm kuud kauem kui tavaliselt aitab neid inimesi oluliselt edasi
2.  Tuleb  luua ja rahastada! ümberõppegruppide avamine kutseõppeasutustes ja rakenduskõrgkoolides, töökohapõhise õppe käivitamiseks. Eriti just nendel elualadel, kus on täna ikka veel täitmata ametikohad - hooldustöötajad, õed, isegi õpetajad. Inimestesse investeerimiseks on õige aeg - selliselt avatud ja toetatud õppimise ajal saavad inimesed panustada juba töökohal ning sellise toetatud elamise ja õppimisvormi puhul on võimalik rakendada ka lõpetamisel kohustuslikku tööaega Eestis. Meil on lisaks ka küllalt kõrgharidusega töötuid, kes võiksid kaaluda eriala vahetust.
3. riik peaks pakkuma uut tööd sh lühemate väljaõpete kaudu või projektipõhiselt konkreetsetes piirkondades. Kasvõi et eakatel oleks seltsilisi, ettelugejaid, meelelahutajaid - projektipõhise tegevused ja meelelahutus hooldekodudesse, üksikud eakad kodudest välja liikuma - ühiselt koos selleks et tervis oleks parem, seltsidaamid ja - härrad neile, kellel on vaja minna ühest linnast teise arsti juurde sh transpordi korraldamine jne. 

Omavalitsused võiksid saad sellist rahasüsti, et ei peaks välja kuulutama suuri hankeid, vaid töötukassaga koostööd tehes toimuksid tegevuste- tööampsude - projektid väljapakkumine ja nende teostamine. Ei aita meid edasi ainult toetused ega ootamine millal pandeemia küll möödub ...

Töö iseloom on juba muutunud! Paljud tööd on muutunud lõplikult. 
Meie aga elame ikka nii nagu kõik varsti mööduks ja oleks täpselt sama nagu varem.  Ainult täiesti uued lahendused aitavad meid kriisist välja ja edasi. 

ps. pilt illustreerib seda, et on kiire ehk tuleks teha ENNE kui lumi ära sulab :)
Eelmine
Jaanuar
Järgmine
Eesti kui suur jututuba

Lisa kommentaar

Email again:

Kommentaarid: 2

Tiina Rikk Olen Teiega sama meelt. Kõik Teie poolt kirjapandu on väga vajalik. Ma lisaksin juurde kiirelt leitavad ajutised töökohad.
Tööandjad aina otsivad sobivaid töötajaid ja töötajad aina otsivad sobivaid töökohti.
Lahendus oleks see, kui põhirõhk otsimiselt ja kandideerimiselt liiguks töö tegemisele ja töökohapõhisele õppele.
Näiteks soovib keskealine kõrgharidusega töötu aidata hooldekodus hooldada vanainimesi, kuid see pole võimalik, sest tal puudub vajalik paber ja ta on üle haritud ning kindlasti ei jää ta pikemalt hooldekodusse tööle. Probleemi lahendus on tegelikult lihtne - töökohapõhine õpe koos töölepinguga.
Noorte puhul oleks töökohapõhine õpe ainuvõimalik lahendus.
Kõigi erialade puhul ei ole selline kiire ümberõpe siiski võimalik.
Feb 02, 2021
Tiina Rikk Natuke positiivsema noodiga jätkan. Et olla hea ja võimekas ühiskonnaliige, ei tohi unustada ka ennast. Tuleb hoida oma tervist, liikuda värskes õhus, teha võimetekohast füüsilist tööd pingsa vaimse töö tasakaalustamiseks. Armastada ennast ja oma lähedasi. Selles vist peitubki õnn ja rahulolu. Soovin Teile jõudu, jaksu ja palju rõõmsaid päevi. Feb 02, 2021