Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Lapsed ja nende väärtus riigi silmis

Lastetoetuse seadus tekitas palju vastakaid tundeid. Minul ka. Mida rohkem teemasse süvenesin, seda jaburam tänane lahendus tundus. Lapsi on vaja et Eesti kestaks - kuid neid ei saa selleks tellida ega osta. Lapsed sünnivad ikkagi kahe inimese vahelisest heast suhtest (või suurepärasest armastusest ja inimeste enda soovist). Mida aeg edasi seda enam samal ajal ka kaalutletult mõeldes - kas ma suudan oma lapsele pakkuda parimat?
Lapsetoetused on mõeldud milleks? Lapse kasvatamiseks.
Kas lapsed, kelle vanemad saavad Eesti keskmisest kõrgemat töötasu, jääksid millestki ilma kui nad lapsetoetust ei saaks?
Kas üksikvanema üks laps vajab vähem kui kahe vanema kolmas ja neljas laps?
Miks on lapsed  riigi silmis justkui erinevalt "väärtustatud"?

Kui üldse peaks olema lapsetoetuste summad esimese ja järgmiste laste puhul erinevad, siis peaks olema kõige suurem toetus esimese lapse sünni puhul. Esimese lapse sünni puhul pead sa soetama kõik asjad esimest korda, mitte ühtki asja pole sul eelnevalt olemas - vaja on ikkagi voodit ja lapsevankrit vähemalt, lisaks ilmselt turvatooli ja portsu riidekraami. Pealgi vb siis sünniks esimesed lapsed varem nö enne kui on saavutatud majanduslik kindlustunne, kui esimese lapse sünnitoetus kataks need kulud? Lisaks ütleb lihtne loogika, et kui esimene laps sünnib varem, siis on lootust et sünnivad ka järgmised lapsed. Kui esimene laps saadakse 40+ vanuses, siis on järgnevate laste sünd juba vähem tõenäolisem...

Ühest asjast millest ma kohe üldse aru ei saa aga millel ma tahaks peatuda.  Olles ehk pisut julgem -  milleks üldse lapsetoetused? Kui lasteaed ja kool oleksid tõesti riigi poolt tasuta kõigile sh  hommiku ja lõunasöök, kui iga laps saaks vähemalt ühe huviringi kohaliku omavalitsuse poolt täielikult kaetuna, siis piisaks korralikust ühekordsest sünnitoetusest, et lapsega pere saaks jalad alla. Pealgi kuluks oluliselt vähem bürokraatiat ja inimesi nende toetuste menetlemiseks.
 
Ehk peaksime ühiselt  oma lõputud toetussüsteemis täiesti ümber mõtestama?
Eelmine
Haigekassa eelarve pole kummist…või 
Järgmine
Riigikogu valimised

Lisa kommentaar

Email again: