Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Haigekassa eelarve pole kummist…või 

Haigekassa eelarve on üks kummaline dokument. Eelarvesse on lisatud palju tõenduspõhiseid tegevusi, ravimeid ja rahastusi. Täpseid kulusid aga tuleb ikka oletada. Me ju ei tea kui palju näiteks võetakse haiguslehti ja seega ei tea me ka palju haigushüvitiste väljamaksmiseks päriselt kulub, või kui palju ravimeid kirjutatakse ning välja ostetakse või kui palju on meil tervishoiutöötajaid, kes saavad pakkuda teenuseid. Nõudlust muidugi on jätkuvalt aga kas me saame seda pakkuda ?
Aastaid on näiteks arutatud, et haigushüvitisi võiks maksta hoopiski töötukassa. Tegemist on ju hüvitisega kui inimene tervislikel põhjustel töötada ei saa. Miks ? Kasvõi tasakaalustuseks, sest viimastel aastatel on haigekassale muudkui ülesandeid juurde pandud. Ja kui haigekassa tegeleb haigetega ja püüab hakata tegelema ka inimeste terve püsimisega, siis töötukassa tegeleb just inimestega kellel pole tööd vöi kes ei saa tööd teha. Tundub loogiline ?

Lisaks arutatakse pidevalt selle üle, kas haiguslehti kuritarvitatakse või mitte. Mingil ajal kippus tõesti nii olema, et kui koondamisteade terendas, siis pikendati lahkumist läbi haiguslehe. Nüüd on võimalik tööleping lõpetada ka siis kui oled haiguslehel, tõsi pole just alati kõige viisakam lahendus aga on võimalus. 

Praegu on pigem küsimus, et kas inimene võtab esimese köha ja nohu korral kohe haiguslehe ja jääb koju? Covid pandeemia ajal oli hädavajalik jätta haigustunnustega inimene koju - kas ka pandeemia välisel ajal ? Meditsiiniliselt võib inimene levitada viirust enne veel kui tal sümptomid välja löövad, vahel ei ole ega tule ka covid positiivsetel ühtki sümptomit. Kui vaid seda poolt kaaluda, siis pole haiguslehel jäämist nagu vajagi AGA…

… covidaegne töökorraldus on muutnud töö iseloomu, nohu - köhaga tehakse vabatahtlikult tööd kodus ekraani taga, kui see on võimalik AGA…
kui ei ole võimalik? Näiteks kõik poemüüjad, autojuhid, hooldustöötajad, õed, üksikvanemad ja paljud teised, kelle töötasu jääb alla nn keskmise ? Kui mõelda nendele inimestele, kellel on tõesti halb olla ja kes päriselt haiguslehte vajavad, siis nende jaoks on hädavajalik haigushüvitise maksmine võimalikult koheselt. Niigi kaotavad nad oma sissetulekust ka siis.

Kummist haigekassa eelarve tegelikult ei ole. Lisaks haigushüvitiste maksmisele ootavad lahendust näiteks tervishoiuasutuste halduskulud ja ka tervishoiutöötajate palgad. Äkki ikkagi vaataks pikka plaani ning alustaks  näiteks haigushüvitiste väljaviimist haigekassast ? Isegi siis kui see on IT tehniliselt problemaatiline (nagu mulle tundub, et on kõik mida on vaja teha) ja poliitiliselt ehk mitte lihtne kokku leppida. Seejärel tuleb edasi liikuda ka järgmiste keeruliste otsustega.

Ärme unustame, et kuigi haigekassa eelarve tundub suur, siis on meil ikka 300 miljonit puudu, et jõuda sarnasele tervishoiu rahastustasemele võrreldes teiste eeskujudega tervishoiumaasikult Euroopast.

ps pildid kuldkalake, keda me ilmselt haigekassa jaoks ootame …
Eelmine
Mina juba 4!
Järgmine
Lapsed ja nende väärtus riigi silmis

Lisa kommentaar

Email again: