Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Emotsioonideta teiste lepinguni jõudmisest (3/4)

Häda, kui on pea, millega ise mõelda. Olen saanud kogu sellest protsessist oluliselt targemaks ja jagan seda teilegi:

Tarkusetera nr.1. Lindista alati koosolekut või kirjuta võimalikult sõna sõna kõik üles isegi siis kui teine osapool ütleb, et meil on mitteametlik koosolek. Saada kirjapandu kindlasti kooskõlastamiseks kõigile. 

Tarkusetera nr.2. Ära helista kellelegi, vaid suhtle kirjalikult. Pärast on sõna sõna vastu ja otsi lolli, kes tunnistab et tema eksis või  ei saanud aru või ei mäleta ...

Tarkusetera nr 3. Ära usu, et tahetakse lahendada päris probleeme,  paljude jaoks on tähtsam olla populaarne, selle asemel et teha õigeid asju, õigel ajal ja teiste inimeste jaoks.

EÕL tegi töötüli avalduse 19. aprillil, arvestades et nii jõuab ka riiklik lepitaja kõiki seadusepügalaid jälgides õed koheselt kaasata tervishoiuvaldkonna lepitusmenetlusse.  Seda enam, et EÕL oli eelnev infovahetus riikliku lepitajaga juba 31.märtsil, kus lepiti kokku et riiklik lepitaja hoiab õdesid infoväljas. Riikliku lepitaja info alusel pidid tööandjad esitama omapoolse pakkumise töötajatele 23. aprillil ning reaalne lepituskoosolek toimuma 28. aprillil. EÕL nägi siinkohal veel üht suurepärast võimalust nii riiklikule lepitajale, kellel tekkis võimalus kõik osapooled kokku viia kui ka  tööandjatele, kellel tekkis võimalus esitada pakkumine üheaegselt kõikidele – kasvõi eraldi kirjadena, et ei tekiks juriidilisi vaidlusi ja segadust.  Miks kumbki osapool seda päriselt ei kasutanud?  Kummalgi ei ole selle jaoks vett-pidavat põhjendust.  Olukorda iseloomustab pigem EÕL eemal hoidmise võimaluste otsimine, mitte lahenduste leidmine.

Eesti Õdede Liit tundis korduvalt huvi kuidas riiklik lepitaja asju lahendada plaanib, kuid meile vaid teatati 27. aprilli õhtuks, et arstide liit ei pea võimalikuks uute! tulijate lisandumist läbirääkimiste laua taha ning haiglate liit ootab et kõik osapooled alla kirjutaksid. Nii peetigi läbirääkimised selliselt, et õdede liit arutelulaua taha ei kutsutud.

Ülikiirelt sündinud lepitusmenetluses teiste töötajate ja tööandjate vahel sündis leping, kus ei arvestatud eriõdede ja kutsega hooldustöötajatega, taas uhkeldati %dega, arvestamata reaalseid palgatõuse - nii saidki suurema palga omanikud suurema reaalpalga tõusu ning väiksemad oluliselt väiksema. Arstide liidul õnnestus taas lisada lepingusse mõni täiendav rida ja teiste erialade uusi ridu ei lisandunud, kuna keegi nende eest ei seisnud.

Riiklik lepitaja otsustas et õdede liiduga peetakse paralleelset lepitusmenetlust, kui tõesti ei liitu EÕL teiste poolt kokkulepituga.

Mõelge korraks - kas teie kirjutaksite alla lepingule, kus pole arvestatud ühegi teie ettepanekuga, kus te pole saanud nende ettepanekute üle isegi vaielda ja kus eestkõnelejad on endale silmnähtavalt paremad tingimused välja kaubelnud kui teistele lepingus osalejatele ? Lisaks on lepingusse ilmunud täiesti uued read, mille üle sa pole isegi saanud mõelda ?
Eelmine
Kollektiivlepingust - töötülini juuni 2020 kuni aprill 2021 (2/4)
Järgmine
Emotsioonideta edasi (4/4)

Lisa kommentaar

Email again:

Kommentaarid: 12

WuUCYwpvl srTUIGywqZukKc Nov 13, 2021
qutQFjLDOZlPWzI SwbkLTriZa Nov 13, 2021
AvQIWslKguDj juWGVZwL Nov 27, 2021
PEGQnriXyovuN lEnFXvShs Nov 27, 2021
jBVsZGFtSYql tamiHUydTMswG Dec 08, 2021
EIfgZeHjGKtcAio eUxEMqvwRPrAcO Dec 08, 2021
MKBjVlci uETDzMldhmOsCfRj Dec 16, 2021
vaePFmMNy XqxpjGtzbCodcTvB Dec 16, 2021
toLFcCjqwuTR ZSdxsnVMWXOquGb Dec 26, 2021
jWxiRZYgqk wCOGAfIgbPeSiB Dec 26, 2021
DSxEOWFCTGPeja ytNOEvuI Jan 18, 2022
lIQoRPAYU XEsbnMdYrF Jan 18, 2022