Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Töötukassas

Esimene, ametlik, määratud kohtumine. Sisened uksest ja ei tea mida Sa tegema peaksid. E-kiri mis kutsus kohtumisele andis vaid konsultandi, kellaaja ja büroo nime. Õnneks paistab silma infolaud, kus teenindaja naeratab ja otsib oma paberitest, millise laua taga istub minu konsultant. Saan teada laua numbri ja kuna seal istub üks klient, siis palutakse mul oodata.
Võtan istet ja vaatan ringi. Enamus büroo külastajaid, kes istuvad ootavad on pigem gümnaasiumi või põhikooli lõpetanud noored. Ootamise ajal siseneb ka pisut vanemaid inimesi, kes infolauast saavad paberid ja asuvad neid hoolsalt täitma.

Minu laud st konsultant vabaneb. Toolile istudes kuulen konsultandi vabandusi, et pidin ootama ... Kinnitan, et pole viga ja mõtlen, et siia tulles võiks inimesel ju tegelikult aega olla aga mine tea ehk võib ju tõesti olla vaja näiteks maaliinide bussi peale jõuda.

Alguseks tuleb konsultandilt fakti nentimine "kuna te avaldused iseteeninduses õigesti ära täitsite, siis ilmselt olete tutvunud kõikide vajalike dokumentidega ja ilmselt saate aru ka otsustest". Jah tõesti - vahepeal on tulnud ka otsus, et mulle hakatakse töötukindlustushüvitist maksma  ning mul on õigus saada seda 360 päeva :). Sain sellest aru küll. Ainuke, mis mind selles otsuses huvitas, oli minu pideva tööstaaži aastad, mis minu teadmiste ja tähtajalises töölepingus kirjasolevaga, ei klappinud. Konsultant avas töötajate registri ja leidsimegi andmekogust vea. Kuna see ei mõjutanud hetkel kuidagi otsuse sisu, siis jätsime selle sinnapaika, kuid sain soovituse eelneva tööandjaga kontakteeruda. Etteruttavalt olgu öeldud, et HTM lubas asja korda ajada.

Nüüd algas asi "päriselt" . Optimistlik konsultant teatas, et täidame ära vajalikud kohad tema arvutiprogrammis. Oh imet ja olimegi taas tagasi 19. sajandis. Konsultant võttis lahti sama pildi, mida olin kodus pusinud ning soovis teada minu töösoove. Kui ma avaldasin imestust, et olen need kõik juba kenasti sisestanud, siis teatas tema, et seda tema ei näe!!! Ma küsisin, et kes siis näeb? Ei teadnud konsultant ega tema töökaaslane. Kõrvallauas töötav kauaaegne töötukassa töötaja teatas kindlalt, et ise polegi mõtet seal iseteenindusportaalis neid asju täita. Minu optimistlik konsultant ütles seepeale rõõmsalt: nüüd meil seda kergem täita, kui olete üks kord seda ise juba täitnud. Ja nii see siis läks, mina püüdsin meelde tuletada, mida ma olin juba kodus kirjutanud ja konsultant TRÜKKIS MINU SÕNADE JÄRGI ehk tegi täiusliku sekretäri tööd. Võimas. Eriti totraks läks asi siis kui tuli sisestada täienduskoolitused. Loomulikult polnud kusagil kirjas, et peaksin sellise info kohtumisele kaasa võtma, loomulikult polnud mul sellist infot peas. Leppisime siis kokku, et saadan talle oma CV ja siis saab tema rida realt selle vajaliku info sisse trükkida. Ja seda olukorras, kus iseteenindusportaalis olin juba täitnud töötukassa juhiste järgi CV :)

Minu kujutluses peaks innukas tööotsija tundma huvi, et milliseid koolitusi on pakkuda, millised töösoovid esikohale seada, milline on valdkonna töötasu keskmine, milline on tööturu seis jms. Pealegi nõuab ju töötukassa, et oleksid "aktiivne tööotsija". Minu innukus võeti koheselt maha, mille eest peaksin ju tegelikult olema tänulik, või?

Igal juhul sain teada, et kui ma tõesti tahaksin ettevõtjaks hakata, siis peaks mul olema äriplaan?! ja et sellega tegeleb üldse keegi teine, et minu sellistele küsimustele vastata. Kui tundsin seejärel huvi, et kui mul on äriplaan, siis milleks üldse olla töötu ja soovida ettevõtluse loomiseks koolitust ..., siis oli vastus taas umbmäärane: "Idee peab teil ju ometi olema enne kui midagi tegema hakata!". Jälle kõik õige, AGA meie väheettevõtlikus väikeriigis võiks olla just ettevõtlusest ettekujutuse loomine see esimene õng, mida töötule pakkuda. Usun, et peale koolitust võiks nii mõneski inimeses tekkida just julgus oma ettevõtte loomiseks. 

Tõele au andes pean ütlema, et sain kohustused - soovitused:
1. teha korda CV ja saata see kindlasti koos täienduskoolitustega konsultandile, et konsultandil oleks võimalik oma töö ära minu täienduskoolitusi arvutiprogrammi tippides ;) 
2. osaleda "tööotsingute töötoas", et teada saada milline on tööturu seis tegelikult. Minu arvates on see põnev. Konsultant oli küll ebalev seda mulle soovitades (a la kas te oleksite nõus osalema ka töötoas, mis võiks olla päris huvitav...)
3. võtta kontakti Tartu Ärinõuandlaga, kui mind tõesti huvitab ettevõtlus ning muidugi ka selle teise osakonnaga sealt töötukassast, kes nende ettevõtlikkega tegeleb...
4. tuleb lugeda töökuulutusi ehk tööd otsida ise. Ideele minna ka karjäärinõustaja juurde, et saada nn välist vaadet kelleks ja kuhu ma võiks sobida...sain vastuseks - "seda vaatame järgmisel kuul". 
5. järgmise kohtumiseks aja sain ka.

See nn tööotsimise päevik, mille kaudu saaks ka e-riigi moodi asju ajada, see olevat konsultandi hinnangul tegelikult nendele, kes kuhugi on pikalt õppima saadetud ning seetõttu TÕESTI EI SAA konsultandiga silmast silma kohtuma tulla ehk siis taas üks põrutav hoop e-riiginduse pihta. Kuigi iseteeninduses ja kodulehel on asi oluliselt optimistlikumalt kirjas. Aga mine tea ehk on järgmine silmast-silma kohtumine hoopis tõesti vajalik ja huvitav?

Hetkel olen saatnud konsultandile oma korrastatud CV . Seejärel saanud teada, et "täienduskoolitust on tõesti palju ning valdkonnad erinevad ehk et tõesti peaksin koostama erinevad CV-d, et  kandideerida konkreetsele töökohale, muidu on kõik liiga pikk ja kirju". Lisaks sain teada, et kõik see mille konsultant nüüd ise rida realt sisestab (ei saa "copy-paste" ega "uploade" teha), jääb lihtsalt töötukassa teada. Ikka veel on segane, et kas töötukassa enda andmebaas vähemalt nö kammib minu andmeid ja pakub ka mulle ise andmebaasist tööd? Aga kõigest ei peagi ju kohe aru saama?

Igal juhul jagan teiega järgmises postituses infot töötukassa töötoast ehk reaalsest tööturu olukorrast ning igasugustest muudest uutest avastustest.  

Mõnusat viimast augustikuu nädalat ja kohtume Aparaaditehase festivalil.

Eelmine
Ametlikult töötu. Tegelikult teel
Järgmine
25 korda 1. septembrit Tartus

Lisa kommentaar

Email again: