Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Poliitilikud "võistlevad" ...

... kes lubab rohkem. Tervishoiusüsteemis justkui olulisem lubadus, mis tervishoiutöötajate kõrvus kõlab juba klassikalise  kantseliidina - "Lühendame ravijärjekordi", on seekord vähemalt mitmes programmis mainitud. Aga kuidas oleks, kui järjekordi poleks?
Kellele on neid järjekordi vaja, eriti kui nende puhul on tegemist niiehknaa vaid pool-tõe, pool-valega?

Meil on inimesi, kes tahavad arsti juurde saada aga pole kuhugi aega või ka järjekorda panna. Meil on inimesi, kes ei taha arsti juurde saada, aga peaks sinna minema. Meil on inimesi kes tahavad iga hinna eest arsti juurde saada aga kellel ei ole seda eriti vaja. Meil on inimesi, kes tahavad ja vajavad arsti juurde saamist ja sinna ka saavad. Viimastel on kas väga tõsine seis või siis aega-jaksu-oskuseid arsti juurde saamiseks.

Igal juhul ei ole päris normaalne olukord üheski grupis :) Miks?

Inimene peaks saama arsti juurde ainult ja ainult siis kui see on õige koht, õige aeg ja õige põhjus, inimese päris mure, probleemi, häda lahendamiseks. Kui mure lahendaks ära näiteks kolleeg kõrvallauast, siis pole ju arsti vaja? Kui terviseprobleemi lahendaks ära tervislikum toit või rohkem liikumist, siis pole ka arsti vaja. Kui valu või kaebuse saaks üle kontrollida näiteks õde, kes oskab ka lahenduse soovitada ning probleem laheneb, siis pole samuti arsti vaja.

Meie mõtlemine on ajaloos kinni. Aeg avada silmad ning näha võimalusi seal kus neid siiani pole olnud.

Iga inimene peab saama kodulähedast abi ja vajadusel sealtsamast suunamise edasi. Sinna, kus õige abi on kättesaadav. Inimene ei pea ise teadma, oskama, tahtma või otsima - tema probleemi tuleb lahendada nii,  et kõik kes abi vajavad saavad oma muredele lahenduse.

Mõtleme tervishoiusüsteemi uuesti läbi ja uuendame põhimõtted. Siiani töötanud süsteem ei tööta enam. Võtame tükkideks lahti ja paneme paremini kokku tagasi, et inimesed saaksid õigel ajal, õigest kohast ja õiget abi!
Eelmine
Inimene, mida Sa ise enda heaks teed?
Järgmine
Kas rohkem raha päästab tervishoiu?

Lisa kommentaar

Email again: