Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Ennetada on odavam

Eestis tervena elatud eluaastat vähenevad. Kujutage aga ette kui elaksime sama kaua kui praegu aga 20 haigena elatud aasta asemel näiteks vaid 7 viimast aastat haigena (nagu rootslased)?  Kui palju paremini me ielaksime, rääkimata tervishoiukulude kokkuhoiust.
Tervena elatud eluaastate tõstmiseks ehk kauem tervena elamiseks, peame me investeerima inimeste teadlikkusele ja aitama inimestel teha õigeid valikuid. Tervem olemine tuleb väärtustada kõikjal  juba sünnist alates. Meil on ometigi varnast võtta näide, et autoga ülevaatusel inimesed käivad, sest see on vajalik liikluses osalemiseks. Miks me ei kasuta sama mudelit tervishoius?

Me võiksime tervishoius ja haridussüsteemis, töökollektiivides teha rohkem “pai kui riielda”. Mõni põhjamaa on juba rakendanud tervishoiusüsteemis muuseumipiletite jagamist, et inimese vaimset tervist toetada. Terviserahadega saab ilmselt mõnes riigis juba vabalt massaazis või basseinis käia. Prantsusmaa pidavat jalgrattaga tööl käiatele peale maksma. Kõik mõtlevad välja uusi võimalusi, meie räägime IT teenuste suurendamisest…

Jaa, juba ma kuulen lugejate hääli "meil ei ole selleks raha", aga vb oleks kui me pööraks rohkem tähelepanu tervisele ENNE kui inimesed haigestuvad? Ja ma ei mõtle siinkohal nn ennetavaid uuringuid, vaid hoiakute, käitumise, valikute muutuseid.

Kui näiteks porgand oleks poes oluliselt odavam kui kartulikrõpsud, siis kas inimeste valikud sellest muutuksid? Kui ikkagi ei saaks koolides saiakesi ja limpsi osta kas siis läheks olukord paremaks? Kui näiteks inimene saaks tervisekassa poolt preemiat kui on aasta jooksul oma kehamassi indeksid vähendanud ja ei pea nüüd ehk nii suur annust vererõhku alandavat ravimit võtma?

Olen üsna sügavalt veendunud ja samuti ise kogenud, et riidlemine, karistamine, vingumine ei vii edasi. Seevastu isiklik eeskuju, toetamine ja kiitmine viivad edasi ning  seda suure sammuga. Peaksime vast leidma ühiskonnas rohkem  "präänikud", et inimesed tahaksid ise tervemad olla ja oleksid valmis ka sellesse rohkem panustama?
r
Eelmine
Ma uusaasta lubadusi ei anna ...
Järgmine
Inimene, mida Sa ise enda heaks teed?

Lisa kommentaar

Email again: