Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Elu koos ...

... kroonilis(t)e diagnoosi(de)ga, on tavaline päris paljudele Eesti inimestele. Kindlasti on neid, kellele see tähendab diagnoosi, igapäevaselt hommikul ühe tableti võtmist ning asi korras. Samavõrra on meie seas inimesi, kelle jaoks tähendab kroonilise haigusega elamine aga hoopiski muresid ja probleeme. Kuidas  iseennast aidata?
Ideaalis peab iga inimene ennast hoidma. Mida see aga tähendab? Kõige lihtsamalt öeldes on Sinu tervis suuresti sinu enda kätes. Ühepalju olulised on nii uni-puhkus, söömine-joomine kui ka liikumine. Kui kõik on omavahel tasakaalus, siis on suur osa füüsilise tasakaalu osas tehtud. Ideaalis lisandub siia veel ports sotsiaalset suhtlust, hobidega tegelemist ning enesearendamist, mis aitab tasakaalus hoida nii vaimse kui ka sotsiaalse heaolu.

Kui lihtne on aga kõike seda teha? Kroonilise haiguse diagnoos võib kaasa tuua ebamugavust seoses ravimite kõrvaltoimetega,  arvestamist söögiaegadega (kui ravimeid peab võtma kindlal ajal koos söögiga), aga samavõrra võivad mitmed seisundid tuua kaasa sellise kroonilise, närviva, segava valu. Valu, ebamugavustunne, kõrvaltoimed jms võivad omakorda põhjustada erinevaid emotsioone. Nii nagu me kõik elame oma emotsioone erinevalt välja või läbi, nii on ka nende tunnetega. Pole tähtis kas need on päris tõsised, suured või väikesed, kui nad segavad on see "kuklas tiksuv mure".

Inimesed võivad öelda, et vaata sellest üle või läbi, pane see selja taha jne jne aga "lihtne öelda, raske teha". Selleks on vaja teha palju väikseid samme, et elu ebamugavused ümber pöörata või need lihtsalt hoopis enda kasuks keerata. Igaühe jaoks töötavad erinevad asjad. Mõned asjad on aga kindlasti sellised, mida võiks proovida igaüks

- püüa tabada mis valu või mõnd ebameeldivat kõrvaltoimet mõjutab! Pea kasvõi päevikut. Usu mind - varsti sa avastad, mida tuleb teha teisti, et end paremini tunda vb su probleem ei kao, kuid see muutub talutavamaks.

- võta omaks, et sul on erivajadus :). Kõik inimesed on erinevad ja kõikidel on meil oma kiiksud, võta enda erivajadust kui oma meeldivat kiiksu. Palju lihtsam on asju tahta teha kui olla kohustatud neid tegema. Mõtle sellele, et ravim aitab Sul kauem elada, terve olla ning  teha kõike mida sa teha tahad. Kui muu ei aita, siis lihtsalt korda: mul on ebamugav, järelikult olen elus :)

- kui ikka on kehv olla, siis võta vabaks! Tuleb endale tunnistada, et me kõik jääme vanemaks ning meie erisusega võib kaasneda vajadus rohkem logeleda, või rohkem magada või vahel ka näiteks vähem teiste inimestega suhtleda. Ole Sina ise! 

Lõpeta muretsemine, mida teised arvavad. Tee seda mis on Sulle hea!

Eelmine
Miks ma armastan tantsutrenni ...
Järgmine
Kulud ja talupoja-mõistus

Lisa kommentaar

Email again: