Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Sõnavabadus hea valmis- ja ajakirjandustava võtmes

Rektor vastutab asjade eest, mis kõrgkoolile on ülesandeks pandud, s.h. kindlasti peab instrueerima töötajaid, kuidas kõrgkooli ülesandeid ja eesmärke täita. Juhi ametikohal siiski ei saa, nõuka aega meenutades, “keelata, käskida, puua ja lasta” ehk juht ei saa kontrollida, mida inimene tegelikult mõtleb, kus ja kuidas välja ütleb.

Kindlasti saab reguleerida näiteks õppeinfosüsteemi kasutamist. Saab teha nimekirja, milliseid teateid õppeinfosüsteemi kaudu saata tohib ja milliseid ei tohi. Valimisreklaam kuulub kindlasti kategooriasse “ei tohi”. Kuid, kui ei ole täpset regulatsiooni, siis tegutseb iga inimene oma teadmistele, kogemustele, oskustele, eetilistele tõekspidamistele ja südametunnistusele vastavalt. Kõrgkoolis, kus õpivad vaid täiskasvanud inimesed, jagatakse õppeinfosüsteemi kaudu erinevat materjali. Nii näiteks on meie õppeinfosüsteemi kaudu edastatud teateid pidude, töökohtade, jõululaada, kõrgkooli veebiajakirja ilmumise, erinevate konkursside, suvetööde, välismaise raamatumüügitöö jms kohta. Ehk õppeinfosüsteem on koht, kust info jõuab vajadusel korraga 1200 tudengini.

Infomaailmas, kus info levib kontrollimatult, on võimalik näiteks teateid ignoreerida, kustutada, mitte lugeda. Miks mitte seda kasutada?

Mida mina olen selle nädala jooksul õppinud ? 

  1.  Arutame läbi ja mõtleme, milline on mõistlik regulatsioon õppeinfosüsteemis saadetavate teadete piiritlemiseks.
  2. Ajakirjandus tegutseb väga osavalt hea ajakirjandustava piiril. Kasutades avalikkuses konkreetse isiku nime, on eetiline küsida kommentaari ka nimetatavalt isikult – sel korral ei teinud seda ei valimiste valvurid ega ka Postimees ja minu silmis on nad sellega rikkunud head tava.
  3. Inimesed, kes mind tunnevad ütlevad, et “ saidki tasuta valimisreklaami ja ära muretse”. Osa inimestest, kes mind ei tunne, on jõudnud nüüdseks minu kodulehele ja kui leiavad aega süveneda, saavad ka vildakalt edastatud ajakirjandussõnumitest tõe teada.
  4. Osa inimestest, kes mind ei tunne, on kindlad, et rikkusin head valimistava.    Osa inimestest, kellele ma ei meeldi, on rõõmsad. Mina olen õnnelik, et selliseid inimesi on – sest ma oleksin vilets juht, kui meeldiksin kõigile.
  5. Ise tean, et pole teinud kõrgkoolis valimisreklaami ning hoian töö ning poliitika lahus ehk praegu olen õhtute ja nädalavahetuste poliitik. Muidu olen ikka see üks ja seesama inimene.
 Ise tean, et kui oleksin võtnud kaheks kuuks puhkuse, siis ei oleks saanud vältida info jagamist nn valest kanalist, kuid kindlasti oleksin vedanud alt töökaaslasi. Uskuge minu kogemust: ühes kõrgkoolis on aasta alguses nii paganama palju teha, et ilma minuta oleksid teised hetkel kimpus.

Taas karvavõrra targemaks saanud olen kindlasti.

Eelmine
Hea valimistava
Järgmine
Kui oled kandidaat, siis ... ooo ho ho hoooo

Lisa kommentaar

Email again: