Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Äriplaan

Ōppida on lahe. Teadsin, et pärast suvepuhkust tahaksin osaleda mõnel ettevõtluskoolituse. Töötukassas öeldi aga a la teil on ju majandusteaduskonnas mikro- ja makroökonoomika läbitud ning juhtimiskogemus selja taga. Uskuge mind, sel ajal polnud majandusteaduskonna õppejõududel veel ühtki ettevõtluskogemust (nüüd on olukord väidetavalt paranenud) ning riigiasutuse raaamatupidamine on Excel kuubis + seaduste rägastik. Kui raha majandamisega olen ma saanud suurepäraselt hakkama, siis see iseenesest ei tee see minust veel kohe ettevõtjat...
Igal juhul küpses suvel plaan, et tahan ühel hetkel oma ettevõtet.

Töötukassast saad sellises küsimuses abi alles siis, kui sul on juba KINDEL plaan ehk et oled ettevõtmises veendunud. Mina tahtsin väga oma ideed testida ning ettevõtlusega seonduvalt koolitarkust omandada. Töötukassas pakutavad koolitused (kuhu saad vaid siis kui sul kõik selge on...) ei tekitanud pärast sisu ja koolitajatega tutvumist väga suuri lootusi, aga eks see ole minu professionaalsest (haridusvaldkonnast päritud) kretinismist tingitud. Õnneks avastasin Tartu Ärinõuandla lehelt võimaluse kandideerida alustava ettevõtja baaskursusele, mida korraldab EAS (sisuliselt viib läbi BDA). Osutusin gruppi pääsenuks. 

Päris esimesel päeval ma kahjuks kohale minna ei saanud, seega ei täpselt kas midagi olulist jäi kuulmata. Teisel päeval oli üht - teist kõrva taha panna, aga jäin esimese tsükli järel pisut kahtlema. Esimesed sammud oma idee kirja panekul päädisid skepsisega ka nö omade poolt. Järgmises tsüklis räägiti nii planeeerimisest kui turundusest ehk minu jaoks kõige tuttavam teema üldse, aga kasutegur tõusis sellest, et oma idee hakkas järjest selgemalt formuleeruma...

Hakkasin kohe päriselt arvutama kui palju tahaksin tööd teha ning kes ja miks tahaks selle eest maksta. Kodused muutusid veel skeptilisemaks. Kursusel tuli jagada oma ideid ka teistega - tüüpiliselt juhtus nii, et naised oli skeptilised "kas sa arvad, et keegi on nõus selle eest maksma?" küsimus ütles kõik. Mehed oli optimistlikumad, üks neist lubas koha testkliendiks hakata.

Mida aeg edasi, seda praktilisemalt püüti minna. Tõsi raamatupidamise pool oli esitatud hästi, struktureeritud materjal hea ning lisakülalised maksu - ja tolliametist tublid. Ühe päevaga aga raamatupidajaks ei saa, eriti kui püütakse sobitada materjale kõigile. Ilmselt on siin kasu kui keskenduda edaspidi teenuste ja toodete peale eraldi või panna ühte patta need, kes plaanivad rikkaks saada ning teise need, kes tahavad ise äraelamiseks, ise vaba olemiseks, lihtsaid asju ise teha. Igal juhul - sain targemaks. Päriselt raamatupidamist pole kunagi tahtnud teha aga mõni asi sai selgemaks ja mõni küsimus jäi ka vastamata. Nüüd vähemalt tean kust uurida ja küsida ning ilmselt võtaksin edaspidi endale ikka raamatupidaja...

Materjalid ja nende nii paberil kui e-vormis ehk Dropboxis jagamine olid super. Kaasas ka mitmeid nö harjutusülesanneteks vajalikke tabelipõhju, töövihik, slaidid ja lingidki. Viiteid paljudele asjadele, mille olemasolust mul tegelikult varemalt aimugi polnud. Igal juhul soovitan soojalt. Harib hinge, teritab mõistust.

Ah, jaa - see äriplaan sai ka kaitstud. Nii mõnigi arvas, et see on üks "Steve Jobsilik mõte"  aga selles mõttes, et teenuse vajadust veel turul ei ole, aga ehk tõesti tuleb nõudlus tekitada... ja rikkaks ei saa sellega kohe kindlasti. Kui nõudlus tekitada, siis ehk saaks lihtsalt teha seda mis endale meeldiks ning nii palju kui oleks vaja.

Igal juhul on mul nüüd hulk uusi teadmisi, grupp uusi inimesi, kellele kohtudes TERE öelda ning üks kindel idee, mida x aasta pärast tegema hakkan (kõige varem aastast 2020).

Õppimisrõõmu kõigile ja kena koolivaheaega



Eelmine
Tasakaal
Järgmine
Esimene kuu presidendina

Lisa kommentaar

Email again: