Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Vaktsineerimisest

Septembris leidsin FB voost esimesed hõisked inimestelt, kes gripi vastu vaktsineeritud.  Oktoobris olid FBs esimesed karjed - vaktsiin on otsas. Telekas arutati kuhu küll kõik vaktsiinid jäid ... 
Siirdamise ootejärjekorras või siirdamise järjel peavad kõik vaktsineerimised olema tehtud.  Harjumuse jõud on suur, seega võtsin rahulikult. Tundub ju normaalne, et vaktsiine jätkub kui on ette nähtud vaktsineeritud saada.

Arstiteaduskonna üliõpilased said vaktsineeritud, aga neil ei jäänud miskit üle. Haiglast küsides selgus, et ei jätkunud kõigile töötajatelegi. Uurisin arstilt, tema omakorda infektsionistilt, mitmed e-mailid, telefonikõned, sms 'id. Tundus, et seekord jääb gripivaktsiin saamata. Mõtlesin juba, et tühja kah, niikuinii tuleb maski kanda ja inimestest eemal hoida.

Minu ümber aga olid inimesed rohkem mures kui mina. Selgus, et mõnel pereõel on veel vaktsiini. Selgus, et minu arst ja õde ei jätnud jonni. Lõpuks juhtus siis nii, et arst ajas välja loa infektsionistilt, õde sai apteegist nimelise vaktsiini ja mina sain süsti osakonnas. Mehe vaktsineerimiseks sõitsime ühe tööpäeva lõpus suisa teise linna pereõe juurde, kus vaktsiini veel leidus. Nüüd on kogu meie pere vaktsineeritud.

Miks ma sellest kirjutan? 
Sellel nädalal sain ma Maanteametilt e-kirjameeldetuletused. Üks neist teatas, et mu juhiluba aegub ning alustuseks on vaja kehtivat tervisetõendit, kinnitades et kui mul piisavalt "värske" pilt süsteemis, siis saan kogu taotlemise teha e-teel tellides juhiloa koju. Odavam ka. Teine teatas, et minu auto tehnoülevaatuse aeg on sellel kuul ning millised on mu lähedal asuvad ülevaatuspunktid. 

Ja nüüd võrdluseks meie tervishoiusüsteem. Mõtlesin ja ei leidnud mingit loogikat! Miks ma ei võiks saada sarnaseid teavituse tervishoiusüsteemist? A la käes on vaktsineerimise aeg, vaktsineerimisaja broneerimiseks vajuta sellele lingile ...

Ja on ju teada miks ja millised inimesed tingimata vajavad vaktineerimist? Pole ju pointi teha inimesele organisiirdamine ning jätta ta seejärel vaktsineerimata? Neid inimesi, kellel on vaja vaktsineerimist on ju võimalik kokku lugeda, kirja panna ning automaatselt neile vaktsiinid tellida? Ja pole ju pointi, et arstid-õed, kes on niigi hõivatud peavad tegema nii palju lisatööd, et vajalikud vaktineerimised tehtud saaksid?

Koos edasi mõeldes saaks tervishoiusüsteemis veel kasutada samalaadseid lahendusi kui praegune juhiloa lahendus. Näiteks sõeluuringud. Kui mulle ikka mitu korda tuleb teade,  mitte lihtsalt ei ripu saatekiri digiloos, siis küll ma lõpuks lähen. Kui ma pole näiteks peale x eluaastat x aega arsti juures käinud, siis tuleb kutseid tervisekontrolli nii kaua kuni ma lõpuks lähen. Ja kuna posiiitvne kogemus innustab rohkem kui negatiivne, siis võiks esimese teate peale reageerinuid premeerida ;) Mõeldes juba rakendatud lahendustele välismaal, siis näiteks mõne näituse piletiga, et oma vaimset tervist hoida.

Kasutagem kõige paremal moel juba tehtud asju ära !
Eelmine
Perfektseid asju pole olemas!
Järgmine
Kuidas ma elan?

Lisa kommentaar

Email again:

Kommentaarid: 12

hVXoQuOp YHUiJTEXcAfKyz Dec 09, 2020
WySqRLCXsG sBdoZrQz Dec 09, 2020
qnpWxMTZI ZdzhISpwefBAEjX Dec 24, 2020
RtUHksIicuOCA OvflQixdwReaTn Dec 24, 2020
UehViBCduFwzD uSmjnHbUD Jan 08, 2021
ZiEploAFgDPdO ALCBarYd Jan 08, 2021
EGRcuwgaQTNPCA yDYzPetnGhHTNdXu Jan 23, 2021
tnWOKxpPSNbFIoYu iQdZSnpmILYuy Jan 23, 2021
otAMsBpTuCzOxRE IHfzlDSEwBQFpmi Feb 19, 2021
HIUQNGLtBnwCDp gxRiQhtDl Feb 19, 2021
aQyOivLRr CxzyPpHZKjYs Mar 04, 2021
HKWFSPRzQTNrx HESTuQMgDKIkvLi Mar 04, 2021