Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Vajame tervisekontot

Täna on võimalik tööandjal investeerida kuni 400 eurot maksuvabalt inimese tervisesse. Olen uurinud siit ja sealt kuhu seda raha siis on panustatud ning kes üldse sellist võimalust kasutavad. Alustuseks välja olgu öeldud ka fakt, et näiteks tervishoiuasutused  sageli seda võimalust ei kasuta, sest raha pole ;) aga eraettevõtjad on selle võrra leidlikumad. Mitmed mõnsad teenused laiavad ka tee inimesteni ning miks mitte...
Terviseraha võimaldamine on siiski ka loonud olukorra, kus erameditsiini tuleb raha juurde. Mitmed ettevõtted kasutavad nn lisa tervisekindlustust ja inimesed käivad selle võrra lahkemalt erameditsiiniasutustes nn tervisekontrollis. Ja ma ei pea silmas vaid töötervishoidu, vaid uuringud-konsultatsioone stiilis "olen nii kaua juba köhinud, peaks vist ikka ühe röntgeni tegema...". Kõrvalt kuulates võib ju tunduda mõistlik, kuid kas ka tegelikult?

Era või riiklik ei ole siinkohal päriselt selge ja õiglane liigutus. Reaalselt on ka näiteks kõik perearstid meil eraettevõtjad :)  ja uued erameditsiiniasutused sageli päris suures osas haigekassa lepingutega seotud. Mine sa siis tea, kes reaalselt enam on see riigi ja kes era ... Igal juhul valitseb meil tervishoiumaastikult selles osas suhteliselt sogane seis. Õnnelik on see patsiente, kes selles sogases vees leiab üles parimad pakkumised, mis on haigekassa lepinguga kaetud ning kiirelt kättesaadavad. Personaalsema teeninduse saab nn erameditsiiniasutuses kindlasti. Näiteks günekoloogia, kus ma ka ise pole juba aastakümneid justkui nn riiklikus süsteemis käinud, aga siiani eras haigekassa lepinguga kaetud teenuse leidnud ;)

Oluline on aga fakt, et isegi kui tööandja investeerib i need 400 eurot sinu tervisesse, siis:
1. kui sul midagi viga pole, siis läheb see raha justkui kaotsi
2. konkreetse teenusepakkujaga lepngusse minnes oled sa alati piiratud valikutes 
3. võid saada küll kiirelt, kuid kas alati ka vajalikku abi?
4. kui sa raha "ära ei kuluta", siis sul seda järgmisel aastal ei ole ja kui vajalik kulu oleks suurem, siis jääb see ikkagi katmata

Mõtleks nii, et äkki võiks meil tekkida lisaks solidaarsele tervisekindlustusele ka tervisekonto? Selline koht kuhu tööandjal  (või äkki ka ise? ) on võimalik panustada, ilma lisamaksudeta, a kuni 100 eurot kuus inimese kohta ning mis ei kao kontolt aasta lõppedes. Tervisekonto puhul võiks olla selgelt näidatud kuhu sellist terviseraha saab kasutada. Ja see pole kindlustus, mida nn rahana välja võtta, vaid raha millega saaks näiteks hambad korras hoida või vajadusel paremaid vahendeid kasutada taastusravis või kui    läbipõlemise järel vajatakse kallist kliinilise psühholoogi  vms.  Muidugi annab sinna juurde mõelda ka boonussüsteemi a la kui sa oled terve ja hoolitsed enda tervise eest ehk raha koguneb ja sul justkui polegi seda kuhugi kasutada, siis saad näiteks iga 5 aasta tagant minna selle eest perega SPA puhkusele Eestis.

Igal juhul võiks selline konto tekkida meie tänase süsteemi kõrvale, et tööandjatel (või ka inimesel endal?) tekiks võimalus selgelt väärtustada inimese tervist ja inimesel tekiks võimalus katta selliseid tervishoiukulusid, mida täna meie solidaarne süsteem ei kata.

Präänik töötab teatavasti ikka ka paremini kui piits, eks ju?
Eelmine
Kirjud valikud või miks valida Eesti200 inimesi
Järgmine
Miks valida numbrit 758?

Lisa kommentaar

Email again: