Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Sookvoodid

Olla või mitte olla - kumb on parem olla. Kas parem on olla mees või naine, tüdruk või poiss? Idee, võtta gümnaasiumisse võrdselt poisse ja tüdrukuid (isegi kui seda oleks võimalik teha) - ei lahenda küll kuidagi soolise võrdõiguslikkuse probleeme. Palgalõhet ammugi mitte.

Kui arvestada vaid palgalõhet ja selle põhjuseid, siis peaksime võtma gümnaasiumisse ainult tüdrukuid :), et nad saaksid hiljem veel parema hariduse, kõrgemad ametid (kui mehed) ja seega ka parema palga :) Sookvootide osas ehk peaksime hoopis alustama sellest, et õpetajaid peab koolis olema võrdselt mõlemast soost. Palgalõhe on nagu libe lutsukala. Suurim probleem ei ole selles, et samaväärsel ametikohal naine saab mehest vähem palka (ja selle probleemi saaks palkade avalikustamisega koheselt lahendada). Probleemi olemus on hoopiski selles, et suur hulk naisi töötavad madalamalt tasustatud töökohtadel. Suurim palgaarmee on haridus-  ja tervishoiusüsteemis ja seal töötab naisi enam kui mehi ehk kui nendes süsteemides töötasu oleks kõrgem, siis oleks ka naiste ja meeste võrdluses palgalõhe väiksem. Palgalõhe puhul oleks "ravimiks" kui õeks õppivaid ja tervishoius töötavaid isikuid peaks samuti valima sookvootide alusel.

Muide - kui mina naisena sellest kirjutan, olen ma feminist, samal ajal samal teemal sõna võttes saab meessoost isikust aga keeleteadlane, sotsioloog või filosoof. Juba see iseenesest annab aimu, milline on meie ühiskond tegelikult...

Olen seda meelt, et riigi esindus ja valitsemiskogudesse a la riigikogu ja kohalikud omavalitsused, võiks esindajaid valida sookvootide alusel. Rahvastikust enamus on ju naised ning otsustuskogudes on naisi vähemuses. Ehk ülepingutatult võiks öelda - meil valitseb patriarhaalne ühiskond.

Kui räägitakse, kuidas seaduse tasemel tuleks midagi muuta või kuidas tööandjad peaksid muutma oma suhtumist, siis elatakse minevikus. Kui avalik arvamus on pigem selline:
"kui isa tahab tööpäeva õigel ajal lõpetada, et lapsele lasteaeda järele jõuda", siis ta on kangelane;
kui sama teeb ema, siis "WTF -  tal on ju väikesed lapsed ja mida sealt ikka loota...."
SIIS ei muutu veel sajand mitte midagi!

Noorem põlvkond õnneks ei ela enam päriselt sellises väikeses ja kinnises maailmas nagu meie kunagi elasime. Noorema põlvkonna jaoks on teistsugused eeskujud ja need muutuvad, mitte ei kinnistu üks eeskuju,  nagu varasematel aegadel.  Noorem põlvkond suudab ehk lihtsalt ise selja sirgeks lüüa ning ennast kehtestada (mida nad ka juba teevad ja välja näitavad).

Mina ei usu keskealiste kannapööretesse, vaid usun tulevasse põlvkonda. Elagu Z generatsioon! Meie mure on vaid see, et see generatsioon ikka tahaks Eestis jätkuvalt elada ja siin midagi korda saata, et meie ise oma kivistunud arusaamadega ei peletakse neid siit eemale.

Elagu sookvootide vaba Valentinipäev!
Eelmine
Kooseluseadus ja pagulased
Järgmine
"Aja loo" TAAK ja HEAD VABARIIGI AASTAPÄEVA

Lisa kommentaar

Email again: