Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Räägime naljakatest asjadest 7

Stress, ärevus, hirm, kindlustunde kõikumine, kahtlused, kõhklused - need on saanud meie iga päeva osaks. Lisage siia veel mure oma tervise pärast ning saategi ärevushäire või depressiooni. Kuidas seda siis ennetada, ära hoida või lihtsalt mitte lasta selle süveneda?
Kuna pean kontrollima igapäevaselt oma veresuhkru näitajaid ja teen seda  juba kolm aastat, siis saan selgelt väita - kui minu stressitase on kõrge, siis tõuseb ka veresuhkru näit. Seega sain aru, et eelkõige saan mina ise midagi ära teha. Stress on minu sees, väljaspoolt tulev mõjutab, aga otsused teen mina. Minu valik on mida lasen enda sisse, mida suisa südame ligi, mida võtan hinge ning mille suhtes pean lihtsalt paksu nahka kasvatama.

Hea on alustada märkamist. Mis mind ärevaks muudab, mis tekitab minus stessi? Mõni konkreetne inimene? Mõni tegevus? Meediainfo vms? Kui suudate päris põhjustest aru saada, siis saate ka sellega ka tegeleda.

Teoorias on soovitatud kehtestada endale näiteks muretsemise tunnike, kasvõi konkreetne, ajaliselt piiratud!, tund igas päevas. Kohe kui tuleb tahtmine "muretseda" siis vaatad kella ja ütled endale “vara veel või stopp” - täna sai juba muretsemise tund tehtud. Minu puhul see ei tööta, aga kui kellegi peal töötab, siis on tore. Tasub testida.

Annan teile mõned töövahendid, mis töötavad minu ja veel paljude teistegi puhul, kui planeerida see enda IGASSE PÄEVA.  Loodan ehk leiad siinkohal ka miskit endalegi kasulikku:

1. Praeguses olukorras peaaegu "kohustuslik"  - piira meediatarbimist! Otsusta mis on sinu jaoks kõige usaldusväärsem kanal ning parim aeg avaliku info saamiseks ning jäta muul ajal "uudised näppimata". See võimaldab pulssi kontrolli all hoida.

2. Teise vahendina leia tegevus, mis on seotud liikumisega - olgu selleks siis jalutamine, jooksmine, trenn, venitamine, tantsimine vms. Endorfiinid sinu kehas vallanduvad ning puhkust saab nii keha kui ka vaim. Ideaalis 1 tund päevas aga piisab ka 20-30 minutist, kui teed seda regulaarselt!

3. Tekita unerežiim - rutiinsed tegevused enne magamaminemist, enam vähem ühel kellaajal voodisse, enne tuuluta tuba (pigem külm kui palav), võimalikult pime tuba. Kui on uinumisraskused, siis aitavad ka eelnev meditatsioon, klaas piima või kirsimahla. Mõnel aitab uinuda valge müra või siis vastupidi täielik vaikus. Oluline on tekitada endale rutiin, millest saab harjumus. UNI ON ÜLITÄHTIS! kui see on probleem, siis tegelege sellega esimesena

4. Suhtle positiivsete inimestega - lülita nii palju kui võimalik oma suhtlusringist välja negatiivsed inimesed. Küsi endalt kas sul on selliste inimestega üldse väga vaja suhleda? Kui on vaja, siis plaani nendega kohtumise päevadele endale ka teadlikult positiivseid sündmusi. Näiteks mina lähen siis planeerin võimalusel nendele  päevadele või järgmisele kosmeetiku või juuksuri või massaaži või teen kasvõi lihtsalt lõõgastava vahuvanni :) aga sobivad ka puude kallistamine, vabastav hingamine jms

Rohkem soovitusi ei anna ;) põhimõtteliselt, sest kui suudada need 4 enda päeva mahutada oled juba liikunud "master levelile". Head harjutamist ning paremat elu.

ps lisavihje - kui ükski nendest pole sinu meelest rakendatav, aga toimib miski muu, siis on väga tore. Kui miski ei toimi ja ärevus, stress jms kõik kasvab siis konsulteeri oma perearstiga.
Eelmine
Räägime naljakatest asjadest 6
Järgmine
Elust kahe uue kopsuga ehk 3,5 aastat  peale siirdamist

Lisa kommentaar

Email again:

Kommentaarid: 6

WMdrDbtJgaL xtRIFMCrzylqJ Mar 17, 2022
lcsFhQSHTJ zfEYsrcjeIUolk Mar 17, 2022
vBaLsPnVXQoku oFONWYwcQkUEg Apr 05, 2022
qnpEuAyDgc SdNTbMPJZt Apr 05, 2022
zaieWAZVqREcm VFHzOobsYwPvtRCT Apr 12, 2022
xeWSnvfVCi rPhxlJZDinfce Apr 12, 2022