Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Kõrvaltoimed ja toimed

Kopsusiirdatud patsiendina võtan igapäevaselt ravimeid täpselt  8 korda päevas ja nii elu lõpuni. Lisaks kontrollin iga päev kehakaalu, veresuhkrut, PEF meetriga hingamis"võimekust", kehatemperatuuri, liikumist ja und.
Päris palju pingutust?
Igasugune stress annab nendesse näitajate kõikumisse kõige suurema panuse. Näiteks avastasin ühel aastal, et ühe inimesega kohtumine tõstab   mul alati veresuhkru näitu. Uskumatu, aga tõsi. Tõusis minu stressitase ja tõesti tavaliselt piisas AINULT nägemisestki. Teadlikult teemaga tegeledes on tulemuseks tõsiasi, et enam see inimene minus stressi ei tekita ja veresuhkur tema nägemisest või kuulmisest ei tõuse :).

Samas olen selgelt selle 4.5 aasta jooksul täheldanud kuidas pea kõikide ravimite kõrvaltoimed võimenduvad, kui ma pole piisavalt saanud und või  iseendaga tegelenud.

Kui Sa näiteks kaebad, et magad halvasti AGA su (vähemalt kolme) ravimi kõrvaltoimete teatistest on info: unetus ja hirmuunenäod - siis tõused hommikul üles peale metsikut tagaajamist või koletistega võitlemist ja alustad oma päeva rahulikult. Tõsieluseriaali öösel vaatamisel (unes!) on küll hommikul mõningane ärevus aga siis saad aru, et ka see on ravimite kõrvaltoime ja relax.

Kui Sa näiteks saad aru, et silmad ei talu päikest ja lumepeegeldust ja tugevat valgust kohe üldse JA su (vähemalt kahe) ravimi kõrvaltoimetes on sellekohane info, siis sa lihtsalt lähed ja tellid endale kõige tumedamad päikeseprillid (ei tellinud lumelauduri omasid, kuna nendega ei tohi autoga sõit) ning elad edasi.

Kui Sa iga päev pead kontrollima vähemalt 2 korda päevas veresuhkrut ja tegema vb endale enne sööki kiiret insuliini, siis sa tegelikult teed seda nii mehaaniliselt ja muude toimetuste kõrvalt, et süstalt välja tõmmates tuleb juurelda: kas ma lõin vaid nõela kõhtu või manustasin ka ravimit? 

Kui Sa tead, et ravimite kõrvaltoimeid järgides on targem päikese käes mitte viibida, et nahavähki vältida, siis sa suhtud iga-aastasesse nahaarsti visitiiti kui millessegi täiesti tavalisse, mammograafi kui rutiini ja muudki tervisekontrollid tunduvad normaaaaaalsed...

Kui kõik need siinkohal esitatud ja loetlemata kõrvaltoimed korraga kokku saavad, siis sa saad aru, et kohe (loe: otsekohe) tuleb puhata, enne kui silme ees virvendama (otseselt !) hakkab. Ja eks nii ole muidu ju elus ka? Targemad tõmbavad stepsli välja enne kui kõik see muutub reaalsuseks.

Oluline, et Sa elad ja hingad - täiel rinnal ning naudid mida Sa teed.

Mõnusat aprilli keskpaika kõigile!

Eelmine
Tervis ja liikumine
Järgmine
Post COVID

Lisa kommentaar

Email again: