Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Riigikontroll ? kui süsteemi muutja

Kui riigikontroll kirjutas, et EMOdesse pöördujad võiksid kuhugi mujale pöörduda ... siis hakkas karusell tiirlema... kõik olid äkki targad, kõik võtsid sõna, kõik avaldasid arvamust. Nii need, kes olid seda teinud samal teemal eelnevad 10 aastat kui ka need, kes polnud senini sellest midagi arvanud.
Nagu oleksime avastanud Ameerika. Tegelikult ju enamus valdkonnas tegutsevaid inimesi teadsid ja rääkisid probleemist juba ammu. Ma tõesti ei tea mis põhimõttel riigikontroll valib välja auditite teemad. Samuti pole ma jälginud, kas PÄRISELT ka midagi peale auditeid muutub. Loota ju vähemalt võib. 

Hetkel oleme nii riigikogus kui ajakirjanduses kuulnud probleemist oluliselt rohkem kui varem. Oleme kuulnud ministri visiooni, mis kunagi peaks rakenduma. Oleme näinud erakondade järjekordseid tervishoiu lubadusi. Oleme kuulnud keskendumas poliitikuid üksikutele konkreetsetele probleemidele, mida lahatakse sügavuti ja mille lahendamine suure pildi puhul ei muuda eriliselt midagi. Oleme näinud mõnd lahkumisavaldust ja kuulnud kuidas tervishoiutöötajad on ületöötanud. 

Tervitatavad on tudengiorganisatsioonide ja perearstide ettepanekud. KUID ... ettepanekuid on tehtud palju. Mitmeid konkreetseid ka. Mida me ikka pole kuulnud, et kes siis meie tervishoiusüsteemi päriselt suunab ja juhib? Kes võtab ja vaatab need ettepanekud läbi ning rakendab süsteemselt?

Nägime kuidas haigekassa võttis ja tegutses koheselt tehes kampaaniat perearsti juurde suundumiseks EMO asemel. Samas juba kuuleme arste rääkimas, et "kui teil on ikka tõsine viga, siis tulge julgelt EMOSse". Üks tükike justkui tehtud. Aga edasi?

Mõnda asja võiks seekordsetest meedikajastustes siiski järeldada:

1. inimesed võiksid rahul olla, sest tervishoiutöötajate ringkaitset ei eksisteeri!
Kui keegi hüüab, et "kuningas on alasti", siis ei hoita kokku, vaid hakatakse ringiratast süüdlast otsima miskipärast iseendi seast. Kuigi oleme aastaid rääkinud ja küsinud - kas üldse keegi ja kui, siis kes meil Eestis ikka tervishoidu juhib? Tahaks endiselt hüüda: kas keegi annaks kuningale riided? 

2. riigikontrolli tuleb ilmselt võtta inimesi juurde ja teha auditeid rohkem, siis saame hoogtööna paljud asjad rambivalgusesse ning ehk ka jaksu nendega tegeleda.
Tundub, et ainult sel juhul julgevad sõna võtta inimesed, kes muidu on pigem vait ning nii jõuab probleem palju rohkemateni. Probleem ei ole ainult perearstisüsteemi parendamises või EMOsse nn õigete patsientide suunamises, vaid süsteemi tervikuna toimimises.

Ainuke, mis minu hinnangul on viimaste avaldustega oluliselt muutunud, kuid võrrelda neid 5 aasta tagustega, et esmaskordselt kuuleme väga palju  õdede rollist ning sellest kui palju saavad reaalselt ära teha õed ehk vähemalt üks positiivne muutus!

Kas siis kellelgi on päriselt tervikpilt ja selle juurde kuuluv plaan??? Päriselt?
Eelmine
Monitoori  ?!  
Järgmine
Mõistus ja tunded

Lisa kommentaar

Email again: