Inimene, abikaasa, ema, president, poliitik, tegija ja tegutseja

Lihtne sotsiaal-süsteem?

Mäletate, et eelmise suve lõpul kirjutasin tugiisiku vajadusest ning seoses sellega erinevatest käikudest töötukassasse? Selge, et praegu ma tugiisikut ei vaja ning seega hingavad vastavad ametid ilmselt kergemalt AGA ...
Kui teile on määratud näiteks osaline töövõime või puue, siis koos otsustega tuleb kaasa "kuri tekst" a la näiteks SKA otsusel: Olete kohustatud kümne päeva jooksul kirjalikult teatama asjaoludest, mis toovad kaasa sotsiaaltoetuste maksmise lõpetamise, peatamise või suuruse muutuse.

Miks just 10 päeva? Kellele ja mida tuleks teatada? Aga kui ma satun haiglasse ja olen haiguslehel või üldse teadvusetult intensiivis, millal ma siis pean teatama ja mida ma pean teatama? Kuhu - üldmeilile??? Konfidentsiaalsed terviseandmed? Kui inimene peab ise hindama "muutust" ja ise otsustama kas esitada uus taotlus või mitte siis see tundub väga inimlik aga kas inimese ise oskab seda hinnata ja otsustada?  Ja muidugi on nii, et ühe ja sama diagnoosiga inimesed saavad elus hästi hakkama aga väga erinevat moodi. Minu arvates on siiski liiga palju nõuda, et kui inimene on töövõimetuslehel, et ta sel ajal peaks ametiasutustega suhtlema hakkama või kuidas?

Pärast kopsusiirdamist liigub asi tervise mõttes aasta otsa pigem paremaks, aga võib ette tulla ootamatusi, nii kõrvaltoimete tõttu või ka organismi reageerimisel, mida meist mitte keegi ei oska ette ennustada. Millal siis ikkagi on mõistlik midagi teatada või suisa ümber/uuesti taotleda? Hetkel on selge see, et ma ei vaja enam lisaks hapnikuvarustust - muus osas on ühed piirangud asendunud teistega, ravimeid on kotitäis juurde tulnud ning mis on totaalselt sama - ühistransporti pean edasi vältima, külmetada ei tohi ja haigeid inimesi pean vältima. Rohkem pean tegema "sporti" ning jälgima nö päevarežiimi.

Või võtame versus kirje Töötukassa otsusel: Taotleja on kohustatud töötukassale viivitamatult teatama asjaoludest, mis mõjutavad tema õigust saada töövõimetoetust ja selle suurust, sealhulgas välisriiki elama ja tööle asumisest ning välisriigis saadavast töötasust, töötuskindlustushüvitisest, vanemahüvitisest, ajutise töövõimetuse hüvitisest ja pensionist ning töövõimega seotud hüvitisest, pensionist või toetusest.
Samad küsimused - kellele, millal, kuidas teatada?  Hüvitist arvestatakse niikuinii eelmise kalendrikuu sissetulekute alusel automaatselt ehk ainuke mille teatamisest veel kuidagi aru saan on välismaale elama ja tööle asumine. Muu info on ju riigil automaatselt olemas? Töötuskindlustushüvitis tuleb samast asutusest, haigushüvitise info on meil automaatne, töövõimega seotud hüvitis tuleb ju samuti töötukassast, seega mis on selle punkti mõte?

Pean endiselt vältima rahvarohkeid paiku ja olen endiselt töövõimetuslehel, kuid pea juba lõikab ..., seega siis korraliku kodanikuna otsisin üles sügiseste e-kirjade seast inimese, kellega viimati töötukassas tugiisiku teemadel asju ajasin ning uurisin mida ma tegelikult tegema pean. Sain kiire vastuse ja töötukassa osas asjad selged. SKA osas kirjutasin kirja(d) ja sain ka vastuse. Kokkuvõtlikult võib öelda: kuna teie olukord on muutuses, siis elage niikaua rahulikult edasi kui teile kõik määratud on, kui olukord drastiliselt muutub siis andke sisse uued taotlused aga muidu - head paranemist!

Kuigi asjaajamine on keeruline ja aru hästi ei saa miks peab nii keeruline olema ja kuidas on näiteks mõistlik et erinevad inimesed ühe inimesega asju ajavad, siis võtan seda nii
1. olen teatanud ja suhelnud mõlema asutusega, inimesed olid viisakad, toetavad ja toredad
2. tegelen iseenda ja paranemisega ega muretse selle pärast mis homne toob
3. kui tööle naasen, siis esialgu niikuinii osalise koormusega ning piiranguid on täna ja paljud neist jäävad, ravimite kõrvaltoimed ehk pigem vähenevad ja seega enesetunne sh minu võimekus kõike teha,  läheb kindlasti paremaks

ehk võtan siis endiselt PÄEV KORRAGA! ning kui hakkab ühel hetkel juba väga hea:), siis suhtlen ametitega uuesti
AGA
nii töötukassa kui ka sotsiaalkindlustusamet peaks tooma  otsustes selgemalt välja mida ja millal muutunud olukorras teha. Ja mõelge - kuhu ja ning kellele teatada! Isegi elektroonilise taotluse saatmine, oma isikuandmetega, üldmeilile tundub jabur ...
Eelmine
Mõni mõte tervishoiu-süsteemi muutmiseks 
Järgmine
Korduma kippuvad küsimused - minu tervise kohta

Lisa kommentaar

Email again: